Članek
Princesa Doris Mayer – Slovenka, ki je domovino izgubila dvakrat
Objavljeno May 10, 2025

V izjemno pretresljivi epizodi dokumentarne oddaje Pričevalci, ki jo pod vodstvom dr. Jožeta Možine lahko spremljamo na RTV Slovenija, spregovori princesa Doris Mayer von Samassa. V njeni življenjski zgodbi se prepletajo človeška dostojanstvenost in omika ter zgodovinske prelomnice in globoka razočaranja, ki žal segajo tudi do današnjih dni.

Doris se je rodila leta 1926 na Bledu v ugledni slovensko-avstrijski družini, ki je pripadala višjemu podjetniškemu sloju predvojne Slovenije. Njen oče Emerik Mayer, pravnik in intelektualec, je med drugo svetovno vojno pomagal partizanskim družinam in jih ščitil pred okupatorjem, a ga to po vojni ni zaščitilo pred brutalno represijo komunističnih oblasti.

Po koncu vojne so ga aretirali, brutalno mučili in postal je ena izmed številnih žrtev množičnih povojnih pobojev. Družinska hiša v Ljubljani je bila izropana, družina pa razlaščena. Tudi Doris, njeno sestro in mati so zaprli, mučili, posilili in kasneje nasilno izgnali čez mejo.

Izgnanstvo je vodilo Doris v Italijo, kjer se je poročila v italijansko plemiško rodbino Pignatelli della Leonessa, ki izvira iz devetega stoletja. A kljub življenju med italijansko elito princesa nikoli ni pretrgala duhovne in čustvene vezi s Slovenijo. Njeno življenje je bilo vselej prepleteno z upanjem, da bo njena rojstna domovina nekoč priznala krivice storjene njej in tisočim drugim izbrisanim, izgnanim in utišanim.

Vendar je bila v zadnjih letih svojega življenja še enkrat globoko prizadeta, saj jo je njena domovina tudi v postkomunistični samostojni državi še enkrat izdala. V svojem pričevanju razkrije, da je bila žrtev zlorabe zaupanja s strani svoje pooblaščenke, odvetnice Tjaše Andree Prosenc, ki naj bi jo ogoljufala in okradla. Ta osebna izdaja, ki jo je doživela v starejših letih, je zanjo pomenila še eno bolečo klofuto s strani države, kateri je kljub vsemu želela dobro.

Razočaranje ni bilo le pravno in osebno – bilo je moralno. Gre za primer, ki presega le pravni okvir. Priča smo bridkemu paradoksu: da je oseba, ki je vse življenje verjela v pravičnost in si prizadevala za spravo, ob koncu življenja doživela izdajo prav v imenu tiste pravičnosti, za katero se je borila.

Princesa Doris Mayer von Samassa je umrla leta 2024 v Italiji, v visoki starosti 98 let. Njeno pričevanje ni le zgodovinsko pomembno, temveč je glas tistih, ki so bili potisnjeni na rob, čeprav so nekoč soustvarjali slovenski napredek. Gre za zgodbo o izgubi, dostojanstvu, veri v pravičnost in o tem, kako globoko lahko boli izdaja.

Celotno pričevanje princese Doris Mayer von Samassa si lahko ogledate na platformi RTV 365:

Oglejte si intervju tukaj

To ni zgolj intervju. To je zgodovinsko pričevanje, ki bi ga moral slišati vsak Slovenec.

#RTVSlovenija #Italija #Ljubljana #Zgodovina #Bled #DorisMayer #TjašaProsenc #Pignatelli #JožetaMožina #Samassa