
(foto: 24ur.com)
Ste se kdaj vprašali, kaj storiti, ko vam nekdo vzame nekaj, kar vam zakonito pripada? Ko vam stanovanje, poslovni prostor ali katero koli drugo premoženje preprosto odvzamejo, brez vašega soglasja, brez pojasnila, brez pravice? V takšnih trenutkih pride v ospredje ključen pravni mehanizem: revindikacija.
Kaj sploh je revindikacija?
Revindikacija je tožba, s katero lastnik zahteva vrnitev svoje stvari, če jo nekdo drug neupravičeno poseduje. Gre za klasično pravno orodje, ki ima svoje korenine že v rimskem pravu. V sodobni praksi pa pomeni predvsem zaščito ustavno varovane lastninske pravice. Priznani pravniki, kot sta dr. Marijan Pavčnik in dr. Mirjam Škrk, poudarjajo, da revindikacija predstavlja orodje proti samovoljnim odvzemom in temelj za pravno varnost vsakega posameznika. A da ne ostanemo le pri teoriji, poglejmo si resničen primer, ki razkriva, kako krhka je lahko meja med zaupanjem in zlorabo, med zakonito lastnino in pravno goljufijo.
Primer: Federico Pignatelli – legitimen lastnik proti zlorabi pravne pooblaščenke
Zgodba gospoda Federica Pignatellija, dediča družine Mayer, je eden najbolj presunljivih primerov v sodobni slovenski pravni zgodovini in obenem učbeniški primer, kjer revindikacija postane ključno pravno sredstvo. Družina Mayer je po 2. svetovni vojni ostala brez svoje nepremičnine na Wolfovi ulici 1 v Ljubljani. Po osamosvojitvi Slovenije in uspešni rehabilitaciji družine, zahvaljujoč pričanjem partizanskih družin, ki jih je gospod Emerik Mayer med vojno reševal, je bila stavba vrnjena. Federico in Luigi Pignatelli sta odkupila deleže sorodnikov in se odločila, da objekt uredita.
Ker sta bila tujca, sta leta 1993 za upravljanje ustanovila podjetje Eurocapital, v katerem je bil Federico Pignatelli zakoniti zastopnik, lokalni prokurist pa Igor Tomažič. Pravno pomoč jima je nudila odvetnica Tjaša Andree Prosenc. Leta 1998 sta Federico in Luigi odvetnici Prosencovi izročila pisni pooblastili, da izvede spremembe v sodnem registru, z jasnim navodilom: naj iz registra izbriše prokurista Tomažiča, ne pa zakonitega zastopnika Pignatellija.
Kaj pa je naredila odvetnica? Ne samo, da ni sledila navodilom, temveč jih je namerno izigrala. V sodni register je ponaredila zapisnik skupščine podjetja, s pomočjo notarja Mira Košaka, in namesto Federica Pignatellija kot zastopnico vpisala njegovo mater, Doris Mayer Pignatelli, pod imenom, ki sploh ni obstajalo v uradnih dokumentih. Kot da to ni dovolj, je nato s pomočjo nelegalne opombe iz registra izbrisala legitimnega zastopnika in si skupaj s svojim sinom prisvojila stanovanje ter dva poslovna prostora v prestižni stavbi v središču Ljubljane.
Revindikacija kot orodje za pravico
Gospod Pignatelli je po odkritju zlorabe sprožil številne tožbe, v katerih zahteva:
- izbris nezakonitih vpisov v register,
- vrnitev nepremičnine,
- in odškodnino za nastalo škodo.
V tem primeru bi revindikacijska tožba omogočila, da se zadeva vrne na izhodišče, k zakonitemu lastniku. Pogoji za uspeh so:
1. Dokazilo o lastninski pravici (npr. zemljiškoknjižni izpisek),
2. Dokaz, da nasprotna stranka nima pravice posedovati nepremičnine,
3. In dokaz, da je bila lastninska pravica neupravičeno odvzeta.
Zakaj je ta primer pomemben za vse nas?
Primer Pignatelli ni zgolj zgodba o enem moškem in enem premoženju. To je opozorilo, kako tudi pravniki lahko zlorabijo zaupanje, in kako je edina obramba moč pravnega sistema, če ta deluje.
Revindikacija tukaj ni zgolj paragraf, temveč edina pot, da zakoniti lastnik znova pride do svojega. V Sloveniji, kjer je lastnina ustavno varovana pravica, to ni stvar mnenja, ampak pravnega reda.
Če povzamemo zapisano:
- Revindikacija = tožba za vrnitev neupravičeno odvzete stvari.
- V primeru Pignatellija gre za zlorabo pravnega pooblastila in prevaro znotraj pravnega sistema.
- Edini način, da lastnina pride nazaj v roke legitimnega lastnika, je uporaba revindikacijske in izbrisne tožbe.
Več o zgodbi Federica Pignatellija lahko izveste tudi v prispevku portala 24ur: Znana odvetnica naj bi s prevaro prišla do prestižnega stanovanja.
pred 1 dan