Članek
Kam je izginil sodni spis o denacionalizaciji premoženja družine Mayer?
Objavljeno pred 16 urami

V tokratnem videu se Federico Pignatelli dotakne postopka denacionalizacije njegovega družinskega premoženja. Dolga leta mu je glede tega postopka odvetnica Tjaša Andree Prosenc govorila, da se zadeve v slovenskem pravosodju pač vlečejo zaradi korupcije in da bo treba potrpežljivo čakati, če želijo doseči vrnitev premoženja.

Po tem, ko ji je odvzel pooblastilo za zastopanje in najel druge odvetnike, pa je sledilo šokantno presenečenje. Ugotovili so namreč, da je iz arhiva sodišča izginil celoten spis o vrnitvi premoženja družine Mayer. Pri tem sploh ni jasno, ali in kako je bil postopek zaključen. Kako je to sploh mogoče? Saj ne gre za nek zasebni arhiv, temveč za arhiv slovenskega sodišča. Kdo je odtujil ta spis in zakaj? Ali je bil postopek zaključen in če je bil, kam je izginil denar, ki bi ga družina morala prejeti kot odškodnino?

Federico v videu poudari, da sicer nima nobenih dokazov, a njegov logični zaključek je, da je spis iz arhiva odtujila Tjaša Andree Prosenc. To sklepa na podlagi dejstva, da je dokazano imela dokumente, ki jih je lahko pridobila izključno iz tega spisa. Kaj bi lahko bila njena motivacija, če je res storila to dejanje? Ali je mogoče država odvetnici že nakazala sredstva, ki pripadajo oškodovani družini, a jih ta ni posredovala upravičencem? Prav neverjetno je, da je to edini spis o denacionalizacijskih postopkih, ki je skrivnostno izginil iz arhiva.

V videu Federico Pignatelli našteje del premoženja, ki bi ga morala družini pridobiti nazaj. Od odškodnine za tri bogato opremljene vile in druge nepremičnine na Bledu, prek dragocene opreme iz ljubljanske družinske hiše kot so srebrnina, dragocene slike in druge umetnine, antično pohištvo in tepihi, pa potem zlato iz družinske banke… in tako naprej. Družina Emerika Mayerja je bila podjetniško izjemno uspešna in zato zelo premožna.

Njihovo premoženje je bilo ob koncu vojne ukradeno s strani komunistične oblasti. Režim ga je na podlagi maščevalne laži nekdanjega zaposlenega, ki ga je Emerik odpustil zaradi kraje, po krivem in brez dokazov zaprl, mučil in ubil češ, da je sodeloval z okupatorjem. To krivico je Slovenija vsaj simbolno popravila, ko ga je v osemdesetih letih rehabilitirala na podlagi pričanja predstavnikov partizanskih družin, ki jim je med vojno pomagal in jih ščitil pred okupatorjem.

Še vedno pa družina ni prejela materialne odškodnine po vseh desetletjih, kar trajajo denacionalizacijski postopki. Ali so bila torej sredstva, ki bi jih moral prejeti Federico Pignatelli, ukradena? Tudi zgodba o denacionalizaciji se bo še nadaljevala.

#Slovenija #Bled #Korupcija #Nepremicnine #FedericoPignatelli #TjasaProsenc #EmerikMayer #Denacionalizacija #Odskodnina #Umetnine